90 – LECIE UTWORZENIA KORPUSU KADETÓW W RAWICZU

2 października 2015r. po zakończeniu zajęć szkoleniowych, kadeci II i III roku LKRP udali się do Wielkopolski na zaproszenie władz Rawicza, gdzie następnego dnia odbyła się uroczystość z okazji 90 rocznicy utworzenia Korpusu Kadetów. Uroczystościom patronował Prezydent RP Pan Andrzej Duda a w składzie Komitetu Honorowego obchodów byli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Woźniak, Starosta Rawicki Pan Adam Sperzyński, Burmistrz Rawicza Pan Grzegorz Kubik i Dyrektor Muzeum Ziemi Rawickiej Pan Jacek Jarczewski. Uroczystości rozpoczęło złożenie kwiatów pod tablicą na byłym gmachu Korpusu Kadetów (obecnie szpital). Potem nastąpił przemarsz przez miasto pod pomnik ofiar wojny polsko – bolszewickiej i pod pomnik Żołnierza Polskiego, gdzie także złożono kwiaty. Po uroczystej mszy świętej w kościele pw. św. A. Boboli dalsza część uroczystości odbywała się na Placu Wolności, pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Zebranych przywitał starosta Adam Sperzyński, który odczytał również list od prezydenta Andrzeja Dudy. Wśród gości byli żołnierze AK, członkowie stowarzyszeń wojskowych kombatantów, rodziny kadeckie, a także senator Marian Poślednik (PO) oraz poseł Jan Dziedziczak (PiS). Po Apelu Pamięci i salwie oddanej przez żołnierzy Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez 1. Leszczyński Dywizjon Przeciwlotniczy, złożono kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Spotkanie uczestników uroczystości kontynuowano w domu kultury. Gości przywitał burmistrz Grzegorz Kubik, który przybliżył tradycje szkół kadeckich. Bardziej szczegółowo o rawickim Korpusie Kadetów nr 3 mówił Mariusz Suchanecki (przewodniczący Rady Muzeum Ziemi Rawickiej). Potem odbyła się promocja wydanego przez MZR albumu „Korpus Kadetów w Rawiczu. Tradycja i historia”. Opowiedział o nim dyrektor Jacek Jarczewski. Część z zaproszonych gości, a wśród nich Komendant LKRP, otrzymała od Jacka Jarczewskiego pamiątkowe medale. Sylwetkę jednego z wybitnych absolwentów, ppłk. Łukasza Cieplińskiego, przybliżył historyk Zbigniew Wójcik. Prezes Stowarzyszenia Absolwentów Liceów Wojskowych SALW – a Pan Grzegorz Leśniewski przekazał eksponaty do MZR, z których część pochodziła z biblioteki rawickiego Korpusu Kadetów i jednocześnie wyróżnił pismem i nagroda rzeczową przodującego kadeta LKRP – kpr. kadeta Jakuba Suskiewicza. Z zaproszonych gości głos zabrał płk Jan Podhorski, weteran II wojny światowej, który mówił o swoich kontaktach z wychowankami i wykładowcami Korpusu Kadetów w Rawiczu. Wspomniał również, że w 1939 roku trafił do obozu przejściowego, który Niemcy zorganizowali na terenie byłego korpusu. Część artystyczną przygotowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 3. W godzinach popołudniowych kadeci wzięli udział w konkursie strzeleckim na terenie strzelnicy LOK. Czołowe miejsca w strzelaniu zajęli: st. szer. kadet Norbert Chomiczewski, kadet Julia Sienkiewicz, kpr. kadet Izabela Wójciak oraz st. szer. kadet. Dawid Kościsty. Zawody zakończyły się przy smacznej grochówce. W drugim dniu pobytu kadeci zwiedzili miasto, w tym Muzeum Ziemi Rawickiej z Salą Kadecką. Przed ratuszem Rawicza upominek z okazji 18 – tych urodzin od Dyrekcji Muzeum otrzymała kpr. kadet Katarzyna Warczyk – kadeci odśpiewali gromkie „sto lat…!!!”, po czym wszyscy udali się na spacer po pięknych plantach. W drodze do Lipin kadeci zatrzymali się i uczestniczyli w Małogoszczy – rodzinnej miejscowości plut. kadeta Konrada Przywały, gdzie odbyła się msza św. w jego intencji z okazji 18 urodzin –. 100 lat Jubilacie!!!!!!!!
Galeria zdjęć
Galeria zdjęć

Aktualności

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • PODRÓŻ WOJSKOWO – GEOGRAFICZNA NA WARMIĘ I MAZURY »

  Klasy pierwsze - zarówno cywile jak i kadeci – odwiedziły ziemie dawnych Prus Wschodnich. Za cel podróżowania obraliśmy Kętrzyn, a tam zarówno szkołę Straży Granicznej jak i Warmińsko – Mazurski Oddział tej formacji. Zwiedzaliśmy szkołę i strzelnicę SG, obserwowaliśmy pokazy z psem i trochę „poszaleliśmy" na sali sportowej przygotowanej do zajęć funkcjonariuszy. Zachwycił nas ten obiekt. Potem Wilczy Szaniec i pohitlerowskie bunkry z czasów II wojny światowej. Ogrom budowli zadziwiał, ale położenie wśród drzew tych monstrualnych bloków skalnych wywoływało dziecięce odruchy wspinania się i zdobywania. Jak to powiedział jeden z uczniów – tutaj jest jak na placu zabaw !!! W mocno napiętym planie była jeszcze wizyta w Świętej Lipce i wysłuchanie i chyba trzeba też powiedzieć „oglądanie” koncertu organowego, wszak figury umieszczone na przepięknych organach poruszają się wraz z dźwiękami muzyki.Następnego dnia lotnisko Szymany - genialnie zaprojektowane i dzięki uprzejmości znajomych oglądane trochę z drugiej strony. Potem Gietrzwałd - sanktuarium i źródełko i na końcu Grunwald – tutaj na bitwę się spóźniliśmy, Jagiełło rozstrzygnął ją bez naszego udziału…, szkoda, bo niektórzy biegli by choć na końcówkę zdążyć :) Ale może jeszcze gdzieś się przydamy, wszak jako szkoła wojskowa, szkolimy się do rozstrzygania spraw trudnych, oby jednak jak najczęściej pokojowo. Na koniec trzeba jeszcze napisać o naszym punkcie wypadowym – nocowaliśmy i stołowaliśmy się w przepięknej miejscowości wśród lasów, gdzie zasięg był niemal identyczny jak w Lipinach, czyli raczej go nie było. Było za to wszystko inne – konie, jezioro, łabędzie, żurawie, przepiękne zachody słońca i stół uginający się od dobrych mazurskich produktów. W Sasku Małym gościli nas rodzice naszego tragicznie zmarłego 2 lata temu starszego kolegi – Państwo Ewa i Tadeusz Piórkowscy. Filipa też … odwiedziliśmy.

 • PIKNIK W RADOMIU »

  Na terenie Muzeum Wsi Radomskiej kolejny rok z rzędu zorganizowany został piknik, który rozpoczyna tzw. tydzień kariery. Do prezentacji własnej oferty zaproszone zostały radomskie szkoły średnie i – choć nie jesteśmy z Radomia – znaleźliśmy tam miejsce. Trzeba przyznać, że zagospodarowaliśmy plac między stoiskami najskuteczniej ze Wszystkich. Jak zawsze błyszczeliśmy umiejętnościami związanymi z musztrą. A nasz pokaz z zapałem filmowany był przez wielu. Na nierównej nawierzchni – wszak to polana - trzeba było wykazać się sprawnością i dyscypliną. I tak też było.  Nie mniej widowiskowa i zajmująca cała przestrzeń była symulacja grupy taktycznej – kontakt z wrogiem, huk petard, „ujadanie" karabinów i dymy tym razem zielone, dodały krasy całości. Do tego pokaz sprzętu i odpowiadanie na pytania typu – „czy miotacze ognia są dziś stosowane na polu walki?”Próbowaliśmy, też pokazać, że klasa wojskowa, to nie tylko strzelanie i rytm na placu defiladowym, dlatego stworzyliśmy krąg żołnierskich piosenek. Gitara ściągała także naszych konkurentów – uczniów innych szkół i tak bawiliśmy się wszyscy. Do tego grochówka i szarlotka i było obok nas naprawdę tłoczno. Całość dedykowana była gimnazjalistom i to oni odwiedzali poszczególne stoiska, zdobywając informacje o prezentujących się tam szkołach.Zapraszamy do nas – kolejne pokazy naszej bazy i umiejętności w najbliższy czwartek – 26 kwietnia. Potem dostępni jesteśmy na stronie internetowej i w realu, wszak codziennie jesteśmy w Lipinach! Za miesiąc, czyli 26 maja br. spotykamy się na egzaminach sprawnościowych!!!

 • ŻOŁNIERSKA SOBOTA W LIPINACH »

  7 kwietnia 2018r. o godz. 10.00 rozpoczął się Dzień Otwarty w Liceum Kadetów RP pod hasłem:„ ŻOŁNIERSKA SOBOTA W LIPINACH”.Na terenie szkoły zjawili się licznie z różnych stron kraju gimnazjaliści ze swoimi najbliższymi zainteresowani podjęciem dalszej nauki w naszej szkole. Po uroczystym podniesieniu flagi państwowej i odegraniu hymnu narodowego przybyłych gości powitała Dyrektor Zespołu Szkół w Lipinach pani Dorota Sokołowska. Kadeci zaprezentowali zajęcia z musztry i pokaz musztry paradnej. Następnie Koło Taktyczne Liceum Kadetów RP zaprezentowało swoje umiejętności z wyszkolenia taktycznego. Goście zwiedzili rejon zakwaterowania Liceum Kadetów RP, gdzie przewodnikami byli sami mieszkańcy. Ułani ze Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego WP mjr. Hubala umożliwili konną przejażdżkę a Grupa Militarna „PILICA” umożliwiła z kolei obejrzenie starych pojazdów wojskowych. Żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej przygotowali statyczny pokaz sprzętu będącego na wyposażeniu Brygady. Kadeci zademonstrowali również przebieg udzielania I pomocy przedlekarskiej oraz trening i umiejętności w zakresie sztuk walki MMA, a także zademonstrowali sprzęt i wyposażenie członków Koła Taktycznego. Klub sportowy SMS Lipiny przedstawił umiejętności piłkarskie. Na zakończenie pobytu w Lipinach na gości czekała „wojskowa grochowa” i pyszna szarlotka, które serwowała szkolna kuchnia w Ogrodzie Kadeta.Pozdrawiamy wszystkich uczestników tej imprezy i zapraszamy do Lipin!!!

 • ĆWICZENIA W LIPINACH »

  Wiosna się zbliża, to dla nas oznacza tylko tyle, że szybciej będą schły nasze mundury. Ćwiczenia w lesie mają przecież to do siebie, że to nie wysprzątana podłoga lecz po prostu natura. Taktyka zielona była ostatnio w centrum uwagi naszych uczniów, którzy we właściwych warunkach ćwiczyli sytuacje z nią związane. Było wszystko to co w takiej scenerii zdarzyć się może - przenikanie, dym, ranni, porozumiewanie się niewerbalne, ustalanie pozycji i odpowiedzialność za innych. Zajęcia sprawdzały uczniowskie umiejętności, wprowadzały nowe, ale dostarczyły też dużo radości. Mundury, co prawda potem w znacznej liczbie poszły do pralki, ale to drobiazg. Nad całością czuwał instruktor YEJ ze Stowarzyszenia Proobronnego FIA, pełen podziwu dla chęci uczniowskich i mile zaskoczony ochotą do ćwiczeń demonstrowaną w pierwszych kadeckich klasach. Wszystkich, którzy chcą poznać naszą szkołę, zobaczyć co robimy i jak żyjemy, zapraszamy na żołnierską sobotę – 7 kwietnia do Lipin !Zapowiada się wybuchowo !!! Zapraszamy wszystkich chętnych nie tylko do klas wojskowych !