DZIEŃ PATRONA – ŚLUBOWANIE KADETÓW I ROKU

27 listopada 2015r. obchodzono w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego im. dr Heleny Spoczyńskiej Dzień Patrona Szkoły. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 w kaplicy lipińskiej mszą św. sprawowaną przez wikariusza parafii w Odrzywole ks. prefekta Marka Strzępka oraz proboszcza parafii w Rusinowie ks. Edwarda Swata. Po mszy św. orszak ze sztandarem szkoły, który był asystowany przez kadetów Liceum Kadetów Rzeczypospolitej Polskiej, przemaszerował na teren zabudowań szkolnych, gdzie na placu odbył się zgodnie z ceremoniałem wojskowym uroczysty apel ze złożeniem ślubowania przez kadetów i uczniów klas pierwszych. Ślubowanie na sztandar szkoły złożyli młodsi kadeci: Kinga Musiał, Emilia Patyna, Emil Pawłowski i Łukasz Stępień. Po ślubowaniu listy gratulacje dla najlepszych oraz ich rodzicom za okres szkolenia podstawowego wręczył Starosta Przysuski Pan Marian Niemirski i dyrektor ZSPiMS Pan Mirosław Mijał. Listy gratulacyjne otrzymali kadeci: Angelika Ciesielska, Kinga Musiał, Izabela Pasieczyńska, Emil Pawłowski, Bartłomiej Mleczarek, Łukasz Stępień, Łukasz Nowosielski, Kacper Prudnik. Złożono także kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem założycielki i patronki szkoły dr Heleny Spoczyńskiej. Następnie dalsza część uroczystości odbyła się w Sali Gimnastycznej szkoły, gdzie Starosta Przysuski Pan Marian Niemirski wręczył Stypendia Starosty. Wśród wyróżnionych byli kadeci: st. plut. kadet Konrad Przywała, plut. kadet Adrian Rywacki, st. kpr. kadet Karolina Łuszczyńska, st. kpr. kadet Justyna Pająk. W części artystycznej wystąpiła grupa uczniów klas pierwszych oraz grupa teatralna kadetów z montażem słowno – muzycznym przygotowanym pod kierunkiem Pani mgr Doroty Niezabitowskiej. W uroczystości uczestniczyli m.in. Starosta Przysuski Pan Marian Niemirski, Wicestarosta Przysuski Pan Tomasz Matlakiewicz, dowódca 25 batalionu Dowodzenia Pan ppłk Sławomir Sołtysiak, zastępca Komendanta WKU Radom Pan mjr Artur Łęcki, dyrektor Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Pani mgr Izabela Renowska, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych Wyższej szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim Pan dr Paweł Gotowiecki, przedstawiciele Koła Absolwentów Szkół Lipińskich z prezesem panem Stanisławem Bartosem, ułani ze Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego WP mjr. Hubala. Uroczystości zakończył wspólny obiad w stołówce szkolnej.
Galeria zdjęć
Galeria zdjęć

Aktualności

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • PRACOWITY TYDZIEŃ W LIPINACH »

  W środę zaś odbyły się zajęcia z tematyki jeździectwa, zaczyna się bowiem wiosenna sesja nauki jazdy konnej. Zajęcia przypominające teoretyczne zasady z zakresu jazdy konnej przeprowadził instruktor nauki jazdy konnej, a także ułan ze Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala – Pan Mirosław Kowalski.W czwartek kolejne zajęcia praktyczne II rocznika na terenie kompleksu w Lipinach z zakresu programu pilotażowego MON z taktyki, terenoznawstwa i walki wręcz. Zajęcia prowadzili instruktorzy – żołnierze z 25 Batalionu Dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

 • OBÓZ SZKOLENIOWY III ROCZNIKA »

  W dniach 22 – 26 października 2018r. kadeci najstarszego rocznika przebywali na terenie 25 Batalionu Dowodzenia w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie odbyły się pięciodniowy obóz szkoleniowy wg programu pilotażowego MON. Kadeci zakwaterowani byli na terenie jednego z pododdziałów tej jednostki wojskowej i żywili się w stołówce 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Zajęcia szkoleniowe odbywały się codziennie w godz. 8.00 – 18.00 z przerwą obiadową w godz. 14.00 – 15.00 i w oparciu o bazę i urządzenia szkoleniowe 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Instruktorami byli wyznaczeni i wydelegowani przez dowódcę żołnierze pododdziałów 25 Batalionu Dowodzenia. Wszystkie zajęcia były zajęciami praktycznymi z zakresu szkoleń m.in. inżynieryjno – saperskiego, strzeleckiego, taktycznego, rozpoznania wojskowego, medycznego, obrony przed bronią masowego rażenia, obrony przeciwlotniczej, terenoznawstwa, łączności. Instruktorzy w znakomity sposób przekazywali kadetom wiedzę i umiejętności w zakresie prowadzenia działań bojowych, zachowania się na polu walki, umiejętności współdziałania i przekazywania sygnałów i informacji na polu walki.

 • PODRÓŻ WOJSKOWO – GEOGRAFICZNA NA WARMIĘ I MAZURY »

  Klasy pierwsze - zarówno cywile jak i kadeci – odwiedziły ziemie dawnych Prus Wschodnich. Za cel podróżowania obraliśmy Kętrzyn, a tam zarówno szkołę Straży Granicznej jak i Warmińsko – Mazurski Oddział tej formacji. Zwiedzaliśmy szkołę i strzelnicę SG, obserwowaliśmy pokazy z psem i trochę „poszaleliśmy" na sali sportowej przygotowanej do zajęć funkcjonariuszy. Zachwycił nas ten obiekt. Potem Wilczy Szaniec i pohitlerowskie bunkry z czasów II wojny światowej. Ogrom budowli zadziwiał, ale położenie wśród drzew tych monstrualnych bloków skalnych wywoływało dziecięce odruchy wspinania się i zdobywania. Jak to powiedział jeden z uczniów – tutaj jest jak na placu zabaw !!! W mocno napiętym planie była jeszcze wizyta w Świętej Lipce i wysłuchanie i chyba trzeba też powiedzieć „oglądanie” koncertu organowego, wszak figury umieszczone na przepięknych organach poruszają się wraz z dźwiękami muzyki.Następnego dnia lotnisko Szymany - genialnie zaprojektowane i dzięki uprzejmości znajomych oglądane trochę z drugiej strony. Potem Gietrzwałd - sanktuarium i źródełko i na końcu Grunwald – tutaj na bitwę się spóźniliśmy, Jagiełło rozstrzygnął ją bez naszego udziału…, szkoda, bo niektórzy biegli by choć na końcówkę zdążyć :) Ale może jeszcze gdzieś się przydamy, wszak jako szkoła wojskowa, szkolimy się do rozstrzygania spraw trudnych, oby jednak jak najczęściej pokojowo. Na koniec trzeba jeszcze napisać o naszym punkcie wypadowym – nocowaliśmy i stołowaliśmy się w przepięknej miejscowości wśród lasów, gdzie zasięg był niemal identyczny jak w Lipinach, czyli raczej go nie było. Było za to wszystko inne – konie, jezioro, łabędzie, żurawie, przepiękne zachody słońca i stół uginający się od dobrych mazurskich produktów. W Sasku Małym gościli nas rodzice naszego tragicznie zmarłego 2 lata temu starszego kolegi – Państwo Ewa i Tadeusz Piórkowscy. Filipa też … odwiedziliśmy.

 • PIKNIK W RADOMIU »

  Na terenie Muzeum Wsi Radomskiej kolejny rok z rzędu zorganizowany został piknik, który rozpoczyna tzw. tydzień kariery. Do prezentacji własnej oferty zaproszone zostały radomskie szkoły średnie i – choć nie jesteśmy z Radomia – znaleźliśmy tam miejsce. Trzeba przyznać, że zagospodarowaliśmy plac między stoiskami najskuteczniej ze Wszystkich. Jak zawsze błyszczeliśmy umiejętnościami związanymi z musztrą. A nasz pokaz z zapałem filmowany był przez wielu. Na nierównej nawierzchni – wszak to polana - trzeba było wykazać się sprawnością i dyscypliną. I tak też było.  Nie mniej widowiskowa i zajmująca cała przestrzeń była symulacja grupy taktycznej – kontakt z wrogiem, huk petard, „ujadanie" karabinów i dymy tym razem zielone, dodały krasy całości. Do tego pokaz sprzętu i odpowiadanie na pytania typu – „czy miotacze ognia są dziś stosowane na polu walki?”Próbowaliśmy, też pokazać, że klasa wojskowa, to nie tylko strzelanie i rytm na placu defiladowym, dlatego stworzyliśmy krąg żołnierskich piosenek. Gitara ściągała także naszych konkurentów – uczniów innych szkół i tak bawiliśmy się wszyscy. Do tego grochówka i szarlotka i było obok nas naprawdę tłoczno. Całość dedykowana była gimnazjalistom i to oni odwiedzali poszczególne stoiska, zdobywając informacje o prezentujących się tam szkołach.Zapraszamy do nas – kolejne pokazy naszej bazy i umiejętności w najbliższy czwartek – 26 kwietnia. Potem dostępni jesteśmy na stronie internetowej i w realu, wszak codziennie jesteśmy w Lipinach! Za miesiąc, czyli 26 maja br. spotykamy się na egzaminach sprawnościowych!!!