MON nas wybrał

Jesteśmy w pilotażu !!!

Ministerstwo Obrony Narodowej wybrało szkoły, którym będzie patronować i które będzie wspierać wojskowo i finansowo. Jesteśmy jedną z nich!

Na Mazowszu takich szkół jest 7. Większość to placówki z tradycjami od lat np. 25 szkolące w tzw. klasach mundurowych. Na 7 wybranych 5 znajduje się w Warszawie lub powiatach okołowarszawskich. Tylko dwie usytuowane są poza tzw. ścisłym centrum i mieszczą się w byłym województwie radomskim. Jedną z nich są Lipiny!

Nasze Liceum Kadetów RP zostało zakwalifikowane do programu pilotażowego, którego efektem będzie stworzenie certyfikowanych pionów szkolenia wojskowego. Nasi uczniowie mają szanse zostać żołnierzami zawodowymi na preferencyjnych warunkach rekrutacji. Dodatkowo zapowiadają się szkolenia w warunkach naturalnych czyli w jednostkach wojskowych, tygodniowy obóz, poligon, a nawet zrobienie prawa jazdy.

Całość realizowana będzie w ramach tzw. eksperymentu pedagogicznego. Pół żartem pół serio można więc powiedzieć, że będą na nas eksperymentować. Jesteśmy na to otwarci i dostrzegamy w trym OGROMNĄ szansę!

Na Mazowszu jest około 40 szkół, w których uczy się około 4000 tzw. mundurowych uczniów. To bardzo duża liczba, szacuje się bowiem, że w całym kraju takich uczniów jest 25 tysięcy.

Być wybranym z tej liczby to ogromna szansa. Mamy zamiar ją wykorzystać w całości. Dodatkowo nie rezygnujemy z tego co nas wyróżnia, czyli ze skoszarowania w internacie, jazdy konnej, skoków spadochronowych i sztuk walki. To razem tworzy klimat tej szkoły. A teraz jeszcze opieka Akademii Sztuki Wojennej wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej. Co nam się jeszcze dobrego zdarzy?

Aktualności

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • INAUGURACJA PROGRAMU PILOTAŻOWEGO »

  Rusza pilotażowy program wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących klasy mundurowe, opracowany w Ministerstwie Obrony Narodowej, do którego zakwalifikowane zostało Liceum Kadetów RP. Podczas otwarcia SALONU OBRONNEGO w Kielcach odbyła się uroczysta inauguracja programu z udziałem Ministra Obrony Narodowej Pana Antoniego Macierewicza. W uroczystości wzięła udział delegacja kadetów LKRP z opiekunami. Po uroczystości odbyło się spotkanie opiekunów klas mundurowych z wiceministrem Obrony Narodowej Michałem Dworczykiem.

 • NOWY ROK SZKOLNY 2017/2018 »

  4 września 2017 r. nastąpiło w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego im. Heleny Spoczyńskiej uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. Akademię poprzedziła msza św., która miała miejsce w szkole a sprawował ją ks. Tadeusz Żak.

 • ŚWIĘTO PUŁKU OCHRONY »

  21 lipca 2017r. mszą świętą w intencji żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej Pułku Ochrony rozpoczęły się obchody Święta Pułku Ochrony. List do uczestników mszy skierował biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek, który nie mógł wziąć udziału w obchodach osobiście. W mszy uczestniczył również Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb.

 • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017 »

  23 czerwca 2017r. o godz. 10.00 rozpoczęła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/2017, która poprzedzona była mszą świętą sprawowaną przez ks. Tadeusza Żaka – proboszcza parafii w Łęgonicach i jednocześnie nauczyciela religii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego w Lipinach.