OBCHODY 154 ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO 1863r. I BITWY POD OSSĄ

Po raz kolejny w Stanisławowie – Królówce odbyła się uroczystość poświęcona 154 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 1863r. Organizatorem był Wójt Gminy Odrzywół Marian Kmieciak i Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego z Lipin. Na odległej o kilkaset metrów od Stanisławowa, leśnej górze zwanej Królówką znajduje się pochodząca z 1827 r. kaplica św. Marii Magdaleny. U podnóża tej góry biegł średniowieczny trakt z Mazowsza na Śląsk. Od ponad 200 lat zmierza tamtędy pielgrzymka warszawska. Na tej górze znajdują się mogiły powstańców. Od ponad 200 lat zmierza tamtędy pielgrzymka warszawska. Na tej górze znajdują się mogiły powstańców. Po zwycięskiej bitwie stoczonej 10 lipca 1863 r. przez pułki „Dzieci Warszawy” mjr. Ludwika Żychlińskiego i Władysława Grabowskiego, wielu rannych powstańców poukrywano i leczono w wielkiej tajemnicy w okolicznych dworach, mieszkaniach mieszczan drzewickich, a nawet karczmach. Część rannych została ukryta w folwarku Królówka, należącego do majątku Ossa.Tam też kilku z nich zmarło z ran i zostało pochowanych na górze przy kaplicy. Powstańców, którzy zginęli w bitwie 10 lipca 1863r. pochowano w liczbie około 50 w Ossie.

Królówka jest małym leśnym cmentarzem, na którym pochowano też żołnierzy niemieckich zastrzelonych przez czerwonoarmistów 1945r. Uroczystość otworzył Wójt Gminy Pan Marian Kmieciak, wprowadzając uczestników w historię Powstania Styczniowego, Królówki i bitwy w Ossie. Powitał też gości w osobach: przedstawiciela Wojewody Pana Pawła Sagana, Proboszcza parafii Odrzywół ks. Adama Łukiewicza i Wójtów gmin Potworów, Gielniów i Wieniawy. Uroczyste podniesienie flagi państwowej oraz Apel Poległych wykonali kadeci z Lipin. Modlitwę za poległych powstańców odmówił ks. Proboszcz Adam Łukiewicz. Paweł Sagan z Urzędu Wojewódzkiego przypomniał w kontekście powstania, że „naród, który nie szanuje przeszłości, nie ma przyszłości”. Wiązankę kwiatów na grobie złożyła Dyrektor ZSP i MS Pani dr Dorota Sokołowska i Przewodniczący Rady Gminy Pan Stanisław Gapys. W drugiej części uroczystości odbyła się mini rekonstrukcja historyczna przygotowana przez Pana Mariana Kmieciaka – Wójta Gminy. Wzięli w niej udział kadeci z Lipin (jako powstańcy) ułani ze Stowarzyszenia im. Oddziału Wydzielonego WP mjr. Hubala (jako Kozacy) i grupa rekonstrukcyjna z Radomia (artyleria i piechota rosyjska). Inscenizacja nawiązywała do losów pułku „Dzieci Warszawy” po bitwie pod Ossą. 4 dni po bitwie pod Ossą, pułk starł się pod wsią Brenica z garnizonem rosyjskim z Tomaszowa Mazowieckiego. Po początkowym sukcesie, przybycie artylerii rosyjskiej przesadził o ciężkiej porażce i rozbiciu Pułku.

Po uroczystości Pan Wójt zaprosił wszystkich na smaczną grochówkę. W uroczystości wzięło udział około 200 osób, głównie młodzież ze szkół odrzywolskich i szkoły średniej z Lipin.

Galeria zdjęć
Galeria zdjęć

Aktualności

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • PRACOWITY TYDZIEŃ W LIPINACH »

  W środę zaś odbyły się zajęcia z tematyki jeździectwa, zaczyna się bowiem wiosenna sesja nauki jazdy konnej. Zajęcia przypominające teoretyczne zasady z zakresu jazdy konnej przeprowadził instruktor nauki jazdy konnej, a także ułan ze Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala – Pan Mirosław Kowalski.W czwartek kolejne zajęcia praktyczne II rocznika na terenie kompleksu w Lipinach z zakresu programu pilotażowego MON z taktyki, terenoznawstwa i walki wręcz. Zajęcia prowadzili instruktorzy – żołnierze z 25 Batalionu Dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

 • OBÓZ SZKOLENIOWY III ROCZNIKA »

  W dniach 22 – 26 października 2018r. kadeci najstarszego rocznika przebywali na terenie 25 Batalionu Dowodzenia w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie odbyły się pięciodniowy obóz szkoleniowy wg programu pilotażowego MON. Kadeci zakwaterowani byli na terenie jednego z pododdziałów tej jednostki wojskowej i żywili się w stołówce 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Zajęcia szkoleniowe odbywały się codziennie w godz. 8.00 – 18.00 z przerwą obiadową w godz. 14.00 – 15.00 i w oparciu o bazę i urządzenia szkoleniowe 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Instruktorami byli wyznaczeni i wydelegowani przez dowódcę żołnierze pododdziałów 25 Batalionu Dowodzenia. Wszystkie zajęcia były zajęciami praktycznymi z zakresu szkoleń m.in. inżynieryjno – saperskiego, strzeleckiego, taktycznego, rozpoznania wojskowego, medycznego, obrony przed bronią masowego rażenia, obrony przeciwlotniczej, terenoznawstwa, łączności. Instruktorzy w znakomity sposób przekazywali kadetom wiedzę i umiejętności w zakresie prowadzenia działań bojowych, zachowania się na polu walki, umiejętności współdziałania i przekazywania sygnałów i informacji na polu walki.

 • PODRÓŻ WOJSKOWO – GEOGRAFICZNA NA WARMIĘ I MAZURY »

  Klasy pierwsze - zarówno cywile jak i kadeci – odwiedziły ziemie dawnych Prus Wschodnich. Za cel podróżowania obraliśmy Kętrzyn, a tam zarówno szkołę Straży Granicznej jak i Warmińsko – Mazurski Oddział tej formacji. Zwiedzaliśmy szkołę i strzelnicę SG, obserwowaliśmy pokazy z psem i trochę „poszaleliśmy" na sali sportowej przygotowanej do zajęć funkcjonariuszy. Zachwycił nas ten obiekt. Potem Wilczy Szaniec i pohitlerowskie bunkry z czasów II wojny światowej. Ogrom budowli zadziwiał, ale położenie wśród drzew tych monstrualnych bloków skalnych wywoływało dziecięce odruchy wspinania się i zdobywania. Jak to powiedział jeden z uczniów – tutaj jest jak na placu zabaw !!! W mocno napiętym planie była jeszcze wizyta w Świętej Lipce i wysłuchanie i chyba trzeba też powiedzieć „oglądanie” koncertu organowego, wszak figury umieszczone na przepięknych organach poruszają się wraz z dźwiękami muzyki.Następnego dnia lotnisko Szymany - genialnie zaprojektowane i dzięki uprzejmości znajomych oglądane trochę z drugiej strony. Potem Gietrzwałd - sanktuarium i źródełko i na końcu Grunwald – tutaj na bitwę się spóźniliśmy, Jagiełło rozstrzygnął ją bez naszego udziału…, szkoda, bo niektórzy biegli by choć na końcówkę zdążyć :) Ale może jeszcze gdzieś się przydamy, wszak jako szkoła wojskowa, szkolimy się do rozstrzygania spraw trudnych, oby jednak jak najczęściej pokojowo. Na koniec trzeba jeszcze napisać o naszym punkcie wypadowym – nocowaliśmy i stołowaliśmy się w przepięknej miejscowości wśród lasów, gdzie zasięg był niemal identyczny jak w Lipinach, czyli raczej go nie było. Było za to wszystko inne – konie, jezioro, łabędzie, żurawie, przepiękne zachody słońca i stół uginający się od dobrych mazurskich produktów. W Sasku Małym gościli nas rodzice naszego tragicznie zmarłego 2 lata temu starszego kolegi – Państwo Ewa i Tadeusz Piórkowscy. Filipa też … odwiedziliśmy.

 • PIKNIK W RADOMIU »

  Na terenie Muzeum Wsi Radomskiej kolejny rok z rzędu zorganizowany został piknik, który rozpoczyna tzw. tydzień kariery. Do prezentacji własnej oferty zaproszone zostały radomskie szkoły średnie i – choć nie jesteśmy z Radomia – znaleźliśmy tam miejsce. Trzeba przyznać, że zagospodarowaliśmy plac między stoiskami najskuteczniej ze Wszystkich. Jak zawsze błyszczeliśmy umiejętnościami związanymi z musztrą. A nasz pokaz z zapałem filmowany był przez wielu. Na nierównej nawierzchni – wszak to polana - trzeba było wykazać się sprawnością i dyscypliną. I tak też było.  Nie mniej widowiskowa i zajmująca cała przestrzeń była symulacja grupy taktycznej – kontakt z wrogiem, huk petard, „ujadanie" karabinów i dymy tym razem zielone, dodały krasy całości. Do tego pokaz sprzętu i odpowiadanie na pytania typu – „czy miotacze ognia są dziś stosowane na polu walki?”Próbowaliśmy, też pokazać, że klasa wojskowa, to nie tylko strzelanie i rytm na placu defiladowym, dlatego stworzyliśmy krąg żołnierskich piosenek. Gitara ściągała także naszych konkurentów – uczniów innych szkół i tak bawiliśmy się wszyscy. Do tego grochówka i szarlotka i było obok nas naprawdę tłoczno. Całość dedykowana była gimnazjalistom i to oni odwiedzali poszczególne stoiska, zdobywając informacje o prezentujących się tam szkołach.Zapraszamy do nas – kolejne pokazy naszej bazy i umiejętności w najbliższy czwartek – 26 kwietnia. Potem dostępni jesteśmy na stronie internetowej i w realu, wszak codziennie jesteśmy w Lipinach! Za miesiąc, czyli 26 maja br. spotykamy się na egzaminach sprawnościowych!!!