ŚWIĘTO PUŁKU OCHRONY

21 lipca 2017r. mszą świętą w intencji żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej Pułku Ochrony rozpoczęły się obchody Święta Pułku Ochrony. List do uczestników mszy skierował biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek, który nie mógł wziąć udziału w obchodach osobiście. W mszy uczestniczył również Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb.

W południe na placu przed Centrum Konferencyjnym WP odbył się uroczysty apel z okazji Święta Pułku Ochrony. O godzinie 12.00 szef sztabu pułku ppłk Mirosław Januszkiewicz złożył meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości. Przybyłych na uroczystość gości oraz żołnierzy i pracowników wojska przywitał dowódca pułku płk Krzysztof Zakrzewski. Miejsca na trybunie honorowej zajęli przedstawiciele komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, byli dowódcy Pułku Ochrony oraz dowódcy jednostek i instytucji wojskowych garnizonu stołecznego, przedstawiciele Środowiska Pułku Armii Krajowej Baszta i Innych Mokotowskich Oddziałów Powstańczych oraz delegacje współpracujących z naszym pułkiem szkół, w tym delegacja Liceum Kadetów RP: płk Ryszard Młodzianowski, kpr. kadet Dawid Bylak i st. szer. kadet Piotr Szulc. W przemówieniu okolicznościowym płk Krzysztof Zakrzewski podziękował wszystkim żołnierzom i pracownikom pułku za solidną służbę i pracę. Podziękował również powstańcom Pułku Armii Krajowej Baszta. Po odczytaniu decyzji Ministra Obrony Narodowej oraz rozkazów w sprawie wyróżnień Zastępca Dowódcy Garnizonu Warszawa płk Roman Januszewski uhonorował wyróżniających się żołnierzy medalami, a dowódca pułku wręczył żołnierzom i pracownikom wojska nagrody rzeczowe i odznaki pamiątkowe Pułku Ochrony. Po tej ceremonii Zastępca Dowódcy Garnizonu Warszawa płk Roman Januszewski odczytał list od dowódcy garnizonu, a następnie głos zabrał wiceprezes środowiska żołnierzy pułku AK Baszta pan Eugeniusz Tyrajski. Kolejnym punktem uroczystości była defilada pododdziałów pułku przed frontem trybuny honorowej. W uroczystości uczestniczyła orkiestra wojskowa z Warszawy, która zapewniła oprawę muzyczną zgodnie z ceremoniałem wojskowym oraz kompania honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Aktualności

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 18-STKI KADETÓW »

  W listopadzie 2017r. swoje osiemnaste urodziny obchodzili kadeci najstarszego rocznika: Kapral kadet Kinga Czerwińska – msza św. W kościele p.w. Świętego Michała Archanioła w Goszczynie, Kapral kadet Bartłomiej Mleczarek - . msza św. w kościele p.w. Świętego Andrzeja Apostoła w Lubani, Starszy plutonowy kadet Kinga Musiał – msza św. W kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Kamieniu koło Opoczna, Starszy kadet Mateusz Matuszewski – msza św. W kościele p.w. 10 Tysięcy Rycerzy Męczenników w Sadkowicach. W mszach św. wzięły udział delegacje kadetów z Liceum Kadetów RP ze sztandarem szkoły. Były życzenia i prezenty dla Jubilatów zarówno od szkoły jak i księży proboszczów tutejszych parafii. 100 lat dla wszystkich Jubilatów!!!

 • OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI »

  Dalsza część uroczystości odbyła się przed Urzędem Gminy, gdzie przy udziale kadetów została uroczyście podniesiona flaga państwowa. Kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej złożyli współorganizatorzy uroczystości Starosta Przysuski Pan Marian Niemirski, Wójt Gminy Odrzywół Pan Marian Kmieciak i Przewodniczący Rady Gminy Pan Stanisław Gapys po czym odbyła się okolicznościowa Akademia w Publicznej Szkole Podstawowej  im. Jana Pawła II w Odrzywole. Po akademii kadeci przemaszerowali na plac koło cmentarza parafialnego gdzie odbył się pokaz pojazdów militarnych oraz poczęstunek gorąca grochówką. Następnie cały stan osobowy Liceum Kadetów RP przemieścił się do Lipin i tam odbyło się spotkanie z wystawcami pojazdów militarnych.

 • INAUGURACJA PROGRAMU PILOTAŻOWEGO »

  Rusza pilotażowy program wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących klasy mundurowe, opracowany w Ministerstwie Obrony Narodowej, do którego zakwalifikowane zostało Liceum Kadetów RP. Podczas otwarcia SALONU OBRONNEGO w Kielcach odbyła się uroczysta inauguracja programu z udziałem Ministra Obrony Narodowej Pana Antoniego Macierewicza. W uroczystości wzięła udział delegacja kadetów LKRP z opiekunami. Po uroczystości odbyło się spotkanie opiekunów klas mundurowych z wiceministrem Obrony Narodowej Michałem Dworczykiem.

 • NOWY ROK SZKOLNY 2017/2018 »

  4 września 2017 r. nastąpiło w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego im. Heleny Spoczyńskiej uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. Akademię poprzedziła msza św., która miała miejsce w szkole a sprawował ją ks. Tadeusz Żak.