VI SEJMIK ZIEMI ODROWĄŻÓW

To już szóste spotkanie w ramach Ziemi Odrowążów, które tym razem odbyło się na ziemi opoczyńskiej. 3 czerwca 2016 roku w ramach Porozumienia, zawartego osiem lat temu, obradował kolejny Sejmik Ziemi Odrowążów. Spotkanie rozpoczęła uroczysta liturgia w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie, której przewodniczył ks. bp Henryk Tomasik. „Dziś dziękujemy za różne wymiary Bożej miłości wobec człowieka, ale również dołączamy modlitwę błagalną w intencji samorządowców i rodzin Ziemi Odrowążów” - podkreślał podczas mszy św. ks. bp Henryk Tomasik. Po zakończeniu nabożeństwa obecni przedstawiciele powiatów, koneckiego, opoczyńskiego, szydłowieckiego i przysuskiego, na czele z przewodniczącymi Rad i starostami przemieścili się do Ośrodka Konferencyjno – Wypoczynkowego „Młynczysko, gdzie odbyły się obrady VI Sejmiku Ziemi Odrowążów. Po krótkim wstępie i przywitaniu gości przez przewodniczącą Rady powiatu opoczyńskiego – Marię Barbarę Chomicz, przed zgromadzonymi gośćmi wystąpił Chór Młodzieżowy im Jana Pawła II działający przy parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Opocznie, który pod dyrygenturą Piotra Pawlika, zaprezentował repertuar pieśni sakralnych i patriotycznych.

Genezę powstania Porozumienia Ziemi Odrowążów przypomniał starosta opoczyński – Józef Róg, który zaznaczył również, że to właśnie w Opocznie 6 stycznia 2008 roku zawarto deklarację o współpracy, a ziemia konecka miała zaszczyt przeprowadzić pierwszy Sejmik Ziemi Odrowążów, który odbył się w 2009 roku w Sielpi.

Władze ustawodawczą w tym dniu reprezentował poseł na Sejm RP – Robert Telus, który powiedział między innymi: „Cieszę się, że to nasze spotkanie odbywa się pod hasłem – Powiat Przyjazny Rodzinie. To, że ten Sejmik odbywa się pod tym właśnie hasłem jest dobrą jaskółką. Mimo, że dzielą nas granice powiatów i być może poglądy, to mamy wspólny cel, dbanie o polską rodzinę. Jeśli zadbamy o rodzinę, to będzie mieli i silny Powiat i silną Polskę, bo sercem każdego narodu jest właśnie rodzina” - zaznaczał poseł na Sejm RP – Robert Telus. Podczas tegorocznego Sejmiku radni i przewodniczący Rad podpisali trzy stanowiska. Pierwsze z nich odnosiło się do bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatów wchodzących w skład Ziemi Odrowążów i dotyczyło realizacji świadczeń medycznych z zakresu szpitalnych oddziałów ratunkowych ratownictwa medycznego, oraz nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej przez podmioty publiczne. Drugie ze stanowisk odnosiło się do pełnej elektryfikacji Linii Kolejowej Nr 25 na trasie Tomaszów Mazowiecki – Opoczno – Końskie – Skarżysko Kamienna. Tu w uzasadnieniu usłyszeliśmy, że trasa ta ma ogromne znaczenie społeczno – gospodarcze dla mieszkańców, ale i przede wszystkim podmiotów gospodarczych działających na terenie Porozumienia Ziemi Odrowążów. Stanowisko Sejmiku ma trafić zarówno do władz Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., jak i Zarządów Województw świętokrzyskiego i łódzkiego, z prośbą o uwzględnienie tej inwestycji. Ostatnie ze stanowisk dotyczyło uczczenia 1050 – lecia Chrztu Polski. Wszystkie wymienione wyżej stanowiska przyjęto przez aklamację.

W tym niecodziennym wydarzeniu wzięła udział delegacja Liceum kadetów Rzeczypospolitej Polskiej.

Aktualności

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • PRACOWITY TYDZIEŃ W LIPINACH »

  W środę zaś odbyły się zajęcia z tematyki jeździectwa, zaczyna się bowiem wiosenna sesja nauki jazdy konnej. Zajęcia przypominające teoretyczne zasady z zakresu jazdy konnej przeprowadził instruktor nauki jazdy konnej, a także ułan ze Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala – Pan Mirosław Kowalski.W czwartek kolejne zajęcia praktyczne II rocznika na terenie kompleksu w Lipinach z zakresu programu pilotażowego MON z taktyki, terenoznawstwa i walki wręcz. Zajęcia prowadzili instruktorzy – żołnierze z 25 Batalionu Dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

 • OBÓZ SZKOLENIOWY III ROCZNIKA »

  W dniach 22 – 26 października 2018r. kadeci najstarszego rocznika przebywali na terenie 25 Batalionu Dowodzenia w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie odbyły się pięciodniowy obóz szkoleniowy wg programu pilotażowego MON. Kadeci zakwaterowani byli na terenie jednego z pododdziałów tej jednostki wojskowej i żywili się w stołówce 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Zajęcia szkoleniowe odbywały się codziennie w godz. 8.00 – 18.00 z przerwą obiadową w godz. 14.00 – 15.00 i w oparciu o bazę i urządzenia szkoleniowe 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Instruktorami byli wyznaczeni i wydelegowani przez dowódcę żołnierze pododdziałów 25 Batalionu Dowodzenia. Wszystkie zajęcia były zajęciami praktycznymi z zakresu szkoleń m.in. inżynieryjno – saperskiego, strzeleckiego, taktycznego, rozpoznania wojskowego, medycznego, obrony przed bronią masowego rażenia, obrony przeciwlotniczej, terenoznawstwa, łączności. Instruktorzy w znakomity sposób przekazywali kadetom wiedzę i umiejętności w zakresie prowadzenia działań bojowych, zachowania się na polu walki, umiejętności współdziałania i przekazywania sygnałów i informacji na polu walki.

 • PODRÓŻ WOJSKOWO – GEOGRAFICZNA NA WARMIĘ I MAZURY »

  Klasy pierwsze - zarówno cywile jak i kadeci – odwiedziły ziemie dawnych Prus Wschodnich. Za cel podróżowania obraliśmy Kętrzyn, a tam zarówno szkołę Straży Granicznej jak i Warmińsko – Mazurski Oddział tej formacji. Zwiedzaliśmy szkołę i strzelnicę SG, obserwowaliśmy pokazy z psem i trochę „poszaleliśmy" na sali sportowej przygotowanej do zajęć funkcjonariuszy. Zachwycił nas ten obiekt. Potem Wilczy Szaniec i pohitlerowskie bunkry z czasów II wojny światowej. Ogrom budowli zadziwiał, ale położenie wśród drzew tych monstrualnych bloków skalnych wywoływało dziecięce odruchy wspinania się i zdobywania. Jak to powiedział jeden z uczniów – tutaj jest jak na placu zabaw !!! W mocno napiętym planie była jeszcze wizyta w Świętej Lipce i wysłuchanie i chyba trzeba też powiedzieć „oglądanie” koncertu organowego, wszak figury umieszczone na przepięknych organach poruszają się wraz z dźwiękami muzyki.Następnego dnia lotnisko Szymany - genialnie zaprojektowane i dzięki uprzejmości znajomych oglądane trochę z drugiej strony. Potem Gietrzwałd - sanktuarium i źródełko i na końcu Grunwald – tutaj na bitwę się spóźniliśmy, Jagiełło rozstrzygnął ją bez naszego udziału…, szkoda, bo niektórzy biegli by choć na końcówkę zdążyć :) Ale może jeszcze gdzieś się przydamy, wszak jako szkoła wojskowa, szkolimy się do rozstrzygania spraw trudnych, oby jednak jak najczęściej pokojowo. Na koniec trzeba jeszcze napisać o naszym punkcie wypadowym – nocowaliśmy i stołowaliśmy się w przepięknej miejscowości wśród lasów, gdzie zasięg był niemal identyczny jak w Lipinach, czyli raczej go nie było. Było za to wszystko inne – konie, jezioro, łabędzie, żurawie, przepiękne zachody słońca i stół uginający się od dobrych mazurskich produktów. W Sasku Małym gościli nas rodzice naszego tragicznie zmarłego 2 lata temu starszego kolegi – Państwo Ewa i Tadeusz Piórkowscy. Filipa też … odwiedziliśmy.

 • PIKNIK W RADOMIU »

  Na terenie Muzeum Wsi Radomskiej kolejny rok z rzędu zorganizowany został piknik, który rozpoczyna tzw. tydzień kariery. Do prezentacji własnej oferty zaproszone zostały radomskie szkoły średnie i – choć nie jesteśmy z Radomia – znaleźliśmy tam miejsce. Trzeba przyznać, że zagospodarowaliśmy plac między stoiskami najskuteczniej ze Wszystkich. Jak zawsze błyszczeliśmy umiejętnościami związanymi z musztrą. A nasz pokaz z zapałem filmowany był przez wielu. Na nierównej nawierzchni – wszak to polana - trzeba było wykazać się sprawnością i dyscypliną. I tak też było.  Nie mniej widowiskowa i zajmująca cała przestrzeń była symulacja grupy taktycznej – kontakt z wrogiem, huk petard, „ujadanie" karabinów i dymy tym razem zielone, dodały krasy całości. Do tego pokaz sprzętu i odpowiadanie na pytania typu – „czy miotacze ognia są dziś stosowane na polu walki?”Próbowaliśmy, też pokazać, że klasa wojskowa, to nie tylko strzelanie i rytm na placu defiladowym, dlatego stworzyliśmy krąg żołnierskich piosenek. Gitara ściągała także naszych konkurentów – uczniów innych szkół i tak bawiliśmy się wszyscy. Do tego grochówka i szarlotka i było obok nas naprawdę tłoczno. Całość dedykowana była gimnazjalistom i to oni odwiedzali poszczególne stoiska, zdobywając informacje o prezentujących się tam szkołach.Zapraszamy do nas – kolejne pokazy naszej bazy i umiejętności w najbliższy czwartek – 26 kwietnia. Potem dostępni jesteśmy na stronie internetowej i w realu, wszak codziennie jesteśmy w Lipinach! Za miesiąc, czyli 26 maja br. spotykamy się na egzaminach sprawnościowych!!!