LICEUM KADETÓW RP W LIPINACH -

jest szkołą publiczną, która wyrasta z tradycji Szkół Lipińskich, tworzonych z pasją przez założycielkę panią dyr. dr Helenę Spoczyńską oraz tradycji wojskowych zapoczątkowanych w Lipinach przez Liceum Akademickie Korpusu Kadetów, prowadzone przez 2 lata przez Fundację Patria et Misericordiae. W związku z wyprowadzką szkoły w roku 2012 z Lipin na bazie struktur szkoły ponadgimnazjalnej powstało nasze Liceum. Łączy ono w sobie pasję do wojska i służby na rzecz społeczeństwa oraz dobrą jakość kształcenia nie tylko w dziedzinach empirycznych ale także w dziedzinie umiłowania Ojczyzny i wychowania w katolickiej tradycji, gdzie motto BÓG HONOR OJCZYZNA jest fundamentem kształtowania postaw młodego pokolenia. To wszystko ma stanowić swoisty zalążek dobrego przygotowania chłopców i dziewcząt do służby wojskowej i ukształtowania prawdziwego człowieczeństwa.

Od strony religijnej nasze Liceum kultywuje tradycje modlitwy chrześcijańskiej, poprzez wspólną kadecką modlitwę wieczorną, uczestnictwo w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej i praktykę sakramentu pojednania. Nie zapominamy o kształtowaniu duszy poprzez kierownictwo duchowe, nad którym czuwa nasz Kapelan, którym od września 2012r. jest ks. Sebastian Kijak – nasz katecheta i jednocześnie wychowawca najstarszego rocznika kadetów.

Nasze Liceum oferuje nie tylko dobre przygotowanie merytoryczne do zdania egzaminu maturalnego i to w zakresie rozszerzonym takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, języki obce i geografia – co potwierdza stale utrzymujący się na wysokim poziomie procent zdawalności (od 92 – 96%) ale także szkolenie wojskowe na takim poziomie by móc bez przeszkód kontynuować naukę na uczelniach wojskowych.

Dlatego od września 2013r. na mocy podpisanej dwustronnej umowy, nasze Liceum Kadetów RP w ścisłym porozumieniu z Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu prowadzić będzie szkolenie w oparciu o najwyższe standardy i kadrę profesorów i instruktorów z Wrocławia. Łącznikiem między obiema szkołami będzie Komendant Liceum Kadetów płk. dypl. Ryszard Młodzianowski.

Szkoła jest położona w miejscowości Lipiny, z lewej strony drogi Końskie - Drzewica - Nowe Miasto - Warszawa w odległości 4 km od Odrzywołu. Jadąc w kierunku Warszawy, tuż za Odrzywołem w Wysokinie, po prawej stronie drogi, znajduje się zielona tablica - strzałka skierowana w lewo, informująca o 3,5 km odległości do Lipin. Szkołę ze wszystkich stron otacza las. To otoczenie i znaczna odległość od większych miast stwarza niezwykle korzystne warunki do nauki i wypoczynku. Niewiele jest w Polsce szkół średnich, które mogłyby zaoferować młodzieży tak korzystne warunki.

Szkoła dysponuje odpowiednią bazą materialną. Stanowią ją:

• budynki dydaktyczne - ciągle unowocześniane,
  • internat z ponad 200 miejscami noclegowymi,
  • stołówka,
  • dwie pracownie komputerowe - jedna otrzymana w 2005 roku z EFS wraz z centrum multimedialnym i druga z siecią NOVELL NETWARE (obie z szybkim dostępem do INTERNETU),
  • biblioteka z dostępem do INTERNETU,
  • centrum multimedialne z szybkim dostępem do internetu,
  • sala gimnastyczna z pełnowymiarowym boiskiem do koszykówki,
  • siłownia,
  • zespół boisk ORLIK,
  • zajęcia na basenie w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale co 2 tygodnie.

Budynek szkolny - dzięki systematycznym remontom - jest dobrze utrzymany, ma estetyczny wygląd i piękne otoczenie.

• ŚWIĘTO PUŁKU OCHRONY »

8 sierpnia 2014 r. na placu przed Centrum Konferencyjny Wojska Polskiego odbył się Uroczysty Apel z okazji Święta Pułku Ochrony. Z tej okazji w godzinach przedpołudniowych w kaplicy jednostki odprawiona została msza święta w intencji żołnierzy i pracowników pułku.

• INFORMACJA DLA KANDYDATÓW DO I KLASY LICEUM KADETÓW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ »

1. Rozpoczęcie szkolenia dla I roku Liceum Kadetów Rzeczypospolitej Polskiej w Lipinach odbędzie się w dniu 25 sierpnia 2014r. o godz. 10.00 2. Kadeci winni mieć z sobą: Ubiór cywilnyDresy (najlepiej koloru ciemnego bez nadruku)Bielizna (w tym koszulki białe krótki rękaw bez nadruku)Strój do zajęć z WF (koszulki białe krótki rękaw bez nadruku, granatowe spodenki, obuwie sportowe x 2)Plecak, pasek (koloru czarnego) lub szelki do spodni Komplet pościeli (prześcieradło, zawleczka na kołdrę, zawleczka na zagłówek)Przybory toaletowe (w tym grzebień, lusterko)Przybory do czyszczenia obuwia (pasta do butów czarna w pudełku, szczotka, szmatka)Przybory szkolnePodręczniki wg odrębnego wykazuDokumenty: zdjęcia do legitymacji szkolnej, karta zdrowia

• ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014 »

27 czerwca 2014r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.00 Mszą Świętą w kaplicy w Lipinach. Mszę św. sprawował ks. Sebastian Kijak, dla którego była to ostatnia msza św. jako nauczyciela w ZSPiMS oraz wikariusza parafii w Odrzywole, ponieważ zgodnie z decyzją biskupa radomskiego przechodzi pełnić swą posługę do innej parafii.

• ŚWIĘTO 25 BRYGADY KAWALERII POWIETRZNEJ »

18 czerwca 2014r. kadeci Liceum Kadetów RP przebywali w Tomaszowie Mazowieckim na zaproszenie dowództwa 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego i uczestniczyli w obchodach Święta Brygady. Uroczystości połączone były z powitaniem żołnierzy Samodzielnej Grupy Powietrznej XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie oraz Dniem Otwartych Koszar.