LICEUM KADETÓW RP W LIPINACH -

jest szkołą publiczną, która wyrasta z tradycji Szkół Lipińskich, tworzonych z pasją przez założycielkę panią dyr. dr Helenę Spoczyńską oraz tradycji wojskowych zapoczątkowanych w Lipinach przez Liceum Akademickie Korpusu Kadetów, prowadzone przez 2 lata przez Fundację Patria et Misericordiae. W związku z wyprowadzką szkoły w roku 2012 z Lipin na bazie struktur szkoły ponadgimnazjalnej powstało nasze Liceum. Łączy ono w sobie pasję do wojska i służby na rzecz społeczeństwa oraz dobrą jakość kształcenia nie tylko w dziedzinach empirycznych ale także w dziedzinie umiłowania Ojczyzny i wychowania w katolickiej tradycji, gdzie motto BÓG HONOR OJCZYZNA jest fundamentem kształtowania postaw młodego pokolenia. To wszystko ma stanowić swoisty zalążek dobrego przygotowania chłopców i dziewcząt do służby wojskowej i ukształtowania prawdziwego człowieczeństwa.

Od strony religijnej nasze Liceum kultywuje tradycje modlitwy chrześcijańskiej, poprzez wspólną kadecką modlitwę wieczorną, uczestnictwo w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej i praktykę sakramentu pojednania. Nie zapominamy o kształtowaniu duszy poprzez kierownictwo duchowe, nad którym czuwa nasz Kapelan, którym od września 2012r. jest ks. Sebastian Kijak – nasz katecheta i jednocześnie wychowawca najstarszego rocznika kadetów.

Nasze Liceum oferuje nie tylko dobre przygotowanie merytoryczne do zdania egzaminu maturalnego i to w zakresie rozszerzonym takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, języki obce i geografia – co potwierdza stale utrzymujący się na wysokim poziomie procent zdawalności (od 92 – 96%) ale także szkolenie wojskowe na takim poziomie by móc bez przeszkód kontynuować naukę na uczelniach wojskowych.

Dlatego od września 2013r. na mocy podpisanej dwustronnej umowy, nasze Liceum Kadetów RP w ścisłym porozumieniu z Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu prowadzić będzie szkolenie w oparciu o najwyższe standardy i kadrę profesorów i instruktorów z Wrocławia. Łącznikiem między obiema szkołami będzie Komendant Liceum Kadetów płk. dypl. Ryszard Młodzianowski.

Szkoła jest położona w miejscowości Lipiny, z lewej strony drogi Końskie - Drzewica - Nowe Miasto - Warszawa w odległości 4 km od Odrzywołu. Jadąc w kierunku Warszawy, tuż za Odrzywołem w Wysokinie, po prawej stronie drogi, znajduje się zielona tablica - strzałka skierowana w lewo, informująca o 3,5 km odległości do Lipin. Szkołę ze wszystkich stron otacza las. To otoczenie i znaczna odległość od większych miast stwarza niezwykle korzystne warunki do nauki i wypoczynku. Niewiele jest w Polsce szkół średnich, które mogłyby zaoferować młodzieży tak korzystne warunki.

Szkoła dysponuje odpowiednią bazą materialną. Stanowią ją:

• budynki dydaktyczne - ciągle unowocześniane,
  • internat z ponad 200 miejscami noclegowymi,
  • stołówka,
  • dwie pracownie komputerowe - jedna otrzymana w 2005 roku z EFS wraz z centrum multimedialnym i druga z siecią NOVELL NETWARE (obie z szybkim dostępem do INTERNETU),
  • biblioteka z dostępem do INTERNETU,
  • centrum multimedialne z szybkim dostępem do internetu,
  • sala gimnastyczna z pełnowymiarowym boiskiem do koszykówki,
  • siłownia,
  • zespół boisk ORLIK,
  • zajęcia na basenie w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale co 2 tygodnie.

Budynek szkolny - dzięki systematycznym remontom - jest dobrze utrzymany, ma estetyczny wygląd i piękne otoczenie.

• ŚWIĘTO PARAFII W ODRZYWOLE »

16 października 2014r. Liceum Kadetów RP uczestniczyło w święcie parafii p.w. Św. Jadwigi Śląskiej w Odrzywole. W tym dniu na uroczystą mszę św. celebrował biskup pomocniczy Diecezji Radomskiej ks. Adama Odzimek w asyście księży diecezjalnych i dekanatu.

• Szkolenie w Warszawie »

3 października 2014r. w ramach przedmiotu „Szkolenie Wojskowe” odbyło się w Pułku Ochrony w Warszawie szkolenie dla Liceum Kadetów RP, w którym uczestniczyli kadeci II roku.

• SPRZĄTANIE ŚWIATA »

W dniu 24 września 2014r. na terenie kompleksu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego odbyła się coroczna akcja „SPRZĄTANIA ŚWIATA”.

• UROCZYSTOŚCI W STEFANOWIE »

Każdego roku na polanie w Stefanowie odbywają się uroczystości patriotyczne. Na uroczystości w Stefanowie W dniu 21 września 2014r. wójt gminy Gielniów zaprosił działaczy samorządowych, kombatantów, strażaków, mieszkańców gminy Gielniów, byłych mieszkańców Stefanowa. Byli również kadeci Liceum Kadetów Rzeczypospolitej Polskiej ze sztandarem ZSPiMS.