LICEUM KADETÓW RP W LIPINACH -

jest szkołą publiczną, która wyrasta z tradycji Szkół Lipińskich, tworzonych z pasją przez założycielkę panią dyr. dr Helenę Spoczyńską oraz tradycji wojskowych zapoczątkowanych w Lipinach przez Liceum Akademickie Korpusu Kadetów, prowadzone przez 2 lata przez Fundację Patria et Misericordiae. W związku z wyprowadzką szkoły w roku 2012 z Lipin na bazie struktur szkoły ponadgimnazjalnej powstało nasze Liceum. Łączy ono w sobie pasję do wojska i służby na rzecz społeczeństwa oraz dobrą jakość kształcenia nie tylko w dziedzinach empirycznych ale także w dziedzinie umiłowania Ojczyzny i wychowania w katolickiej tradycji, gdzie motto BÓG HONOR OJCZYZNA jest fundamentem kształtowania postaw młodego pokolenia. To wszystko ma stanowić swoisty zalążek dobrego przygotowania chłopców i dziewcząt do służby wojskowej i ukształtowania prawdziwego człowieczeństwa.

Od strony religijnej nasze Liceum kultywuje tradycje modlitwy chrześcijańskiej, poprzez wspólną kadecką modlitwę wieczorną, uczestnictwo w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej i praktykę sakramentu pojednania. Nie zapominamy o kształtowaniu duszy poprzez kierownictwo duchowe, nad którym czuwa nasz Kapelan, którym od września 2012r. jest ks. Sebastian Kijak – nasz katecheta i jednocześnie wychowawca najstarszego rocznika kadetów.

Nasze Liceum oferuje nie tylko dobre przygotowanie merytoryczne do zdania egzaminu maturalnego i to w zakresie rozszerzonym takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, języki obce i geografia – co potwierdza stale utrzymujący się na wysokim poziomie procent zdawalności (od 92 – 96%) ale także szkolenie wojskowe na takim poziomie by móc bez przeszkód kontynuować naukę na uczelniach wojskowych.

Dlatego od września 2013r. na mocy podpisanej dwustronnej umowy, nasze Liceum Kadetów RP w ścisłym porozumieniu z Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu prowadzić będzie szkolenie w oparciu o najwyższe standardy i kadrę profesorów i instruktorów z Wrocławia. Łącznikiem między obiema szkołami będzie Komendant Liceum Kadetów płk. dypl. Ryszard Młodzianowski.

Szkoła jest położona w miejscowości Lipiny, z lewej strony drogi Końskie - Drzewica - Nowe Miasto - Warszawa w odległości 4 km od Odrzywołu. Jadąc w kierunku Warszawy, tuż za Odrzywołem w Wysokinie, po prawej stronie drogi, znajduje się zielona tablica - strzałka skierowana w lewo, informująca o 3,5 km odległości do Lipin. Szkołę ze wszystkich stron otacza las. To otoczenie i znaczna odległość od większych miast stwarza niezwykle korzystne warunki do nauki i wypoczynku. Niewiele jest w Polsce szkół średnich, które mogłyby zaoferować młodzieży tak korzystne warunki.

Szkoła dysponuje odpowiednią bazą materialną. Stanowią ją:

• budynki dydaktyczne - ciągle unowocześniane,
  • internat z ponad 200 miejscami noclegowymi,
  • stołówka,
  • dwie pracownie komputerowe - jedna otrzymana w 2005 roku z EFS wraz z centrum multimedialnym i druga z siecią NOVELL NETWARE (obie z szybkim dostępem do INTERNETU),
  • biblioteka z dostępem do INTERNETU,
  • centrum multimedialne z szybkim dostępem do internetu,
  • sala gimnastyczna z pełnowymiarowym boiskiem do koszykówki,
  • siłownia,
  • zespół boisk ORLIK,
  • zajęcia na basenie w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale co 2 tygodnie.

Budynek szkolny - dzięki systematycznym remontom - jest dobrze utrzymany, ma estetyczny wygląd i piękne otoczenie.

• WIZYTA DZIECI Z ODRZYWOŁU W LIPINACH »

10 czerwca 2015r. GKRPA w Odrzywole po raz czwarty była organizatorem Rajdu Profilaktycznego pod hasłem: „ŻYJĘ ZDROWO I ZACHOWUJĘ SIĘ WZOROWO” na trasie Odrzywół – Lipiny. W imprezie wzięli licznie udział uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum wOdrzywole pod opieką nauczycieli oraz rodzice dzieci.W Lipinach na uczestników rajdu czekały ciekawe atrakcje.

• DZIEŃ DZIECKA W ODRZYWOLE »

W piątek 29 maja 2015r. w Odrzywole został zorganizowany międzyszkolny festyn zokazji Dnia Dziecka. Organizatorem imprezy był Wójt Gminy Odrzywół oraz Dyrekcja Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Odrzywole. Swoje występy zaprezentowały dzieci z oddziałów przedszkolnych PSP Odrzywół i cheerleaderki z Publicznego Gimnazjum w Odrzywole. Znakomity pokaz musztry paradnej pokazali kadeci Liceum Kadetów RP.

• ŚWIĘTO KADETA W WARSZAWIE »

21 maja 2015 r. w Sali Kolumnowej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęła się III Międzynarodowa Konferencja „Edukacja patriotyczna młodzieży. 250 lat szkolnictwa wojskowego dla małoletnich w Polsce”.

• KOMUNIKAT »

UWAGA GIMNAZJALIŚCI!!!!!!!!!!! DO 10 CZERWCA 2015r. MOŻNA SKŁADAĆ DOKUMENTY DO LICEUM KADETÓW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ (do pobrania na stronie www.kadeci.zspimslipiny.pl w zakładce "REKRUTACJA" + zaświadczenie lekarskie) EGZAMINY WSTĘPNE DO LICEUM KADETÓW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ODBĘDĄ SIĘ 13 CZERWCA 2015r. (SOBOTA) W LIPINACH. POCZĄTEK GODZ. 9.00. Z A P R A S Z A M Y!!!