LICEUM KADETÓW RP W LIPINACH -

jest szkołą publiczną, która wyrasta z tradycji Szkół Lipińskich, tworzonych z pasją przez założycielkę panią dyr. dr Helenę Spoczyńską oraz tradycji wojskowych zapoczątkowanych w Lipinach przez Liceum Akademickie Korpusu Kadetów, prowadzone przez 2 lata przez Fundację Patria et Misericordiae. W związku z wyprowadzką szkoły w roku 2012 z Lipin na bazie struktur szkoły ponadgimnazjalnej powstało nasze Liceum. Łączy ono w sobie pasję do wojska i służby na rzecz społeczeństwa oraz dobrą jakość kształcenia nie tylko w dziedzinach empirycznych ale także w dziedzinie umiłowania Ojczyzny i wychowania w katolickiej tradycji, gdzie motto BÓG HONOR OJCZYZNA jest fundamentem kształtowania postaw młodego pokolenia. To wszystko ma stanowić swoisty zalążek dobrego przygotowania chłopców i dziewcząt do służby wojskowej i ukształtowania prawdziwego człowieczeństwa.

Od strony religijnej nasze Liceum kultywuje tradycje modlitwy chrześcijańskiej, poprzez wspólną kadecką modlitwę wieczorną, uczestnictwo w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej i praktykę sakramentu pojednania. Nie zapominamy o kształtowaniu duszy poprzez kierownictwo duchowe, nad którym czuwa nasz Kapelan, którym od września 2012r. jest ks. Sebastian Kijak – nasz katecheta i jednocześnie wychowawca najstarszego rocznika kadetów.

Nasze Liceum oferuje nie tylko dobre przygotowanie merytoryczne do zdania egzaminu maturalnego i to w zakresie rozszerzonym takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, języki obce i geografia – co potwierdza stale utrzymujący się na wysokim poziomie procent zdawalności (od 92 – 96%) ale także szkolenie wojskowe na takim poziomie by móc bez przeszkód kontynuować naukę na uczelniach wojskowych.

Dlatego od września 2013r. na mocy podpisanej dwustronnej umowy, nasze Liceum Kadetów RP w ścisłym porozumieniu z Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu prowadzić będzie szkolenie w oparciu o najwyższe standardy i kadrę profesorów i instruktorów z Wrocławia. Łącznikiem między obiema szkołami będzie Komendant Liceum Kadetów płk. dypl. Ryszard Młodzianowski.

Szkoła jest położona w miejscowości Lipiny, z lewej strony drogi Końskie - Drzewica - Nowe Miasto - Warszawa w odległości 4 km od Odrzywołu. Jadąc w kierunku Warszawy, tuż za Odrzywołem w Wysokinie, po prawej stronie drogi, znajduje się zielona tablica - strzałka skierowana w lewo, informująca o 3,5 km odległości do Lipin. Szkołę ze wszystkich stron otacza las. To otoczenie i znaczna odległość od większych miast stwarza niezwykle korzystne warunki do nauki i wypoczynku. Niewiele jest w Polsce szkół średnich, które mogłyby zaoferować młodzieży tak korzystne warunki.

Szkoła dysponuje odpowiednią bazą materialną. Stanowią ją:

• budynki dydaktyczne - ciągle unowocześniane,
  • internat z ponad 200 miejscami noclegowymi,
  • stołówka,
  • dwie pracownie komputerowe - jedna otrzymana w 2005 roku z EFS wraz z centrum multimedialnym i druga z siecią NOVELL NETWARE (obie z szybkim dostępem do INTERNETU),
  • biblioteka z dostępem do INTERNETU,
  • centrum multimedialne z szybkim dostępem do internetu,
  • sala gimnastyczna z pełnowymiarowym boiskiem do koszykówki,
  • siłownia,
  • zespół boisk ORLIK,
  • zajęcia na basenie w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale co 2 tygodnie.

Budynek szkolny - dzięki systematycznym remontom - jest dobrze utrzymany, ma estetyczny wygląd i piękne otoczenie.

• WIZYTA W WYŻSZEJ SZKOLE OFICERSKIEJ SIŁ POWIETRZNYCH »

19 listopada 2014r. Liceum kadetów Rzeczypospolitej Polskiej przebywało w Dęblińskiej Szkole Orląt – Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych. Gospodarze przygotowali obfity program, który miał na celu zapoznanie kadetów z historią, tradycjami i dniem dzisiejszym tej uczelni.

• KOŁO TAKTYCZNE »

Od 2 grudnia 2013r., z inicjatywy kadetów I i II roku działa prężnie Koło Taktyczne z sekcją ASG. Powołano do życia kolejną sekcję – sekcję inżynieryjno – saperską. Na posiedzeniu Koła Taktycznego opracowano plan pracy na najbliższy rok 2015. Prezesem koła na kolejny rok wybrano ponownie kadeta III roku kpr. kadeta Patryka Lewandowskiego. Kadeci odbywają regularnie zajęcia teoretyczne oraz ćwiczenia praktyczne w terenie na podstawie przyjętego planu pracy.

• SPOTKANIE Z ROBERTEM KORZENIOWSKIM »

W dniu 13 listopada 2014r. delegacja kadetów Liceum Kadetów Rzeczypospolitej Polskiej była na spotkaniu w szkole w Nieznamierowicach z wielokrotnym mistrzem olimpijskim i świata w chodzie sportowym Panem Robertem Korzeniowskim.

• ŚWIĘTO 11 LISTOPADA 2014r. »

11 listopada 2014r. kadeci Liceum kadetów Rzeczypospolitej Polskiej wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości naszego kraju na terenie gminy Odrzywół. Obchody święta rozpoczęły się od uroczystej mszy św. w kościele parafialnym p.w. Św. Jadwigi Śląskiej w Odrzywole sprawowanej przez proboszcza parafii ks. kan. Adama Łukiewicza.